Uçak Teknisyeni Nasıl Olunur

Günümüzde belki bir çok kişinin hayallerini süslediği mesleklerden birisi olan Uçak Teknisyenliği mesleğine kavuşmak isteyen kişiler bir çok zorlu yollardan geçmeleri gerekmektedir. Uçak teknisyenliği mesleği güvenlik yönünden çok öenmli bir husus olduğundan dolayı bir çok vasıf gerekmektedir. Uçak teknisyenliği alım yapan bir çok firma işe alım hususunda çok titiz davranmaktadırlar.

Bakım hizmeti veren firmaların uçak teknisyeni alırken en çok hassas olduğu ve dikkat ettiği hususlardan biriside ingilizcedir. Uçak teknisyeni olmak isteyen kişiler iyi bir teknik lise bitirip ( Uçak Gövde- Motor ve Uçak Bakım Teknisyenliği ) ingilizce konusunda kendilerini geliştirmeleri gerekmektedir. Ayrıca iyi bir teknik lise bitirdikten sonra ise İstanbul, Kayseri, Eskişehir ve Elazığda bulunan bölümlerin 4 senelik okullarına gitmeleri onlar için en büyük avantajlarından biri olmaktadır. Bunun dışında ise şuan bir çok üniversitenin meslek yüksek okulları bölümünde açılan Uçak Teknolojisi programlarına başvuru yaparak burada hem mesleki yönden kendilerini geliştirip bir adım atabilir hemde ingilizce gelişimleri yönünden güçlü olabilmektedir.

url

Bu bölümler dışında okuyan kişiler bakım kuruluşlarının yine üniversitelerin bazı bölümleri ve ve bu üniversiteleri okuyanlar için ise ayrıca bir İŞKUR ile ortaklaşa gerçekleştirdiği bir eğitime girmeleri gerekmektedir. TYP yani Teknisyen Yetiştirme Programı olarak geçmekte olup yaklaşık olarak 5 – 6 ay arası süren yoğun bir eğitime girmeleri gerekir. Eğitimler sürekli sınavlar bu eğitimi başarı ile tamamlayan kişiler teknisyen olabilmektedir. Eğitimler ve sınavlar başarız olan kişiler ne kadar bu eğitimi almış olsa bile bakım kuruluşları bunları almayabilir.

Eğitimleri başarı ile tamamlayana kişiler ve sınavları vermiş olanlar artık bir teknisyen olmaya hazır duruma gelmiştir. Bu süreçten sonra bakım kuruluşları şirketlerinde ihtiyaç gördükleri yerlere göre teknisyenleri yerleştirmektedir. Bundan sonra süreç lisans yükseltme gibi işlemler tecrübe kazandıkça ve bakım kuruluşların ihtiyaçları doğrultusunda eğitimleri vermesi ile kazanılmaktadır. Süreç zorlu olsa bilr şu an teknisyen olan bir çok kişi bu süreçten geçmekte ve meslekleri severek yapmaktadırlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*