Temmuz Ayı Havacılık Verileri

Son verilere göre, Türkiye’deki havalimanlarını kullanan yolcu adedi Temmuz ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına göre % 24 artış gösterdi. Yurtiçi yolcu adedi geçen yıla göre %15 artarken uluslararası yolcu trafiğinde artış %35’e ulaştı. Buna göre yılın ilk 7 ayında toplam yolcu sayısı geçen yıla kıyasla % 8 artış gösterdi. Temmuz ayında yüksek büyüme oranlarında en büyük katkı düşük baz etkisinden kaynaklansa da toplam yolcu verisi 2015 Temmuz ayı verisinin de % 6 üzerinde olarak ortaya çıktı.

TAVHL‘nin en büyük havalimanı olan ve THY’nin ana üssü olan İstanbul Atatürk Havalimanında (İAH) yolcu sayısı yılın senenin aynı ayına göre % 17 artış gösterirken yurtiçi yolcu sayısı % 16 arttı; uluslararası yolcu adedi % 17 arttı. Yılın ilk 7 ayında İAH’da toplam yolcu sayısı %1 artarken, yurtiçi yolcu sayısı % 1 azaldı; uluslararası yolcu sayısı ise % 2 arttı.

Pegasus’un ana üssü, THY’nin ise ikincil üssü konumundaki Sabiha Gökçen Havalimanında yolcu trafiği geçen yılın aynı ayına göre % 15 artış kaydetti. Yurtiçi yolcu sayısı %14 artarken uluslararası yolcu trafiği Temmuz ayında %18 yükseldi. Toplam yolcu sayısındaki artış yılın ilk 7 ayında %4 olarak gerçekleşti.

Tav Havalimaları‘nın Türkiye’deki havalimanlarını kullanan yolcu sayısı geçen senenin aynı ayına göre %20 artarken, yılın ilk 7 ayında yolcu sayısı %4 arttı. Yurtiçi yolcu sayısı Temmuz ayında önceki yılın aynı ayına göre %22 artarken uluslararası yolcu sayısı %18 arttı. Şirketin diğer ülkelerdeki havalimanlarını da eklediğimizde, TAV Havalimanları’nın toplam yolcu artışı Temmuz ayında %17 oldu.

Hava trafiğindeki artış büyük oranda düşük baz etkisinden kaynaklanmaktadır. Trafik verilerinde devam eden iyileşme trendini havacılık sektörü için olumlu olarak değerlendiriyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*