Temmuz Ayı Havacılık Verileri

Son verilere göre, Türkiye’deki havalimanlarını kullanan yolcu adedi Temmuz ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına göre % 24 artış gösterdi. Yurtiçi yolcu adedi geçen yıla göre %15 artarken uluslararası yolcu trafiğinde artış %35’e ulaştı. Buna göre yılın ilk 7 ayında toplam yolcu sayısı geçen yıla kıyasla % 8 artış gösterdi. Temmuz ayında yüksek büyüme oranlarında en büyük katkı düşük baz etkisinden kaynaklansa da toplam yolcu verisi 2015 Temmuz ayı verisinin de % 6 üzerinde olarak ortaya çıktı.

TAVHL‘nin en büyük havalimanı olan ve THY’nin ana üssü olan İstanbul Atatürk Havalimanında (İAH) yolcu sayısı yılın senenin aynı ayına göre % 17 artış gösterirken yurtiçi yolcu sayısı % 16 arttı; uluslararası yolcu adedi % 17 arttı. Yılın ilk 7 ayında İAH’da toplam yolcu sayısı %1 artarken, yurtiçi yolcu sayısı % 1 azaldı; uluslararası yolcu sayısı ise % 2 arttı.

Pegasus’un ana üssü, THY’nin ise ikincil üssü konumundaki Sabiha Gökçen Havalimanında yolcu trafiği geçen yılın aynı ayına göre % 15 artış kaydetti. Yurtiçi yolcu sayısı %14 artarken uluslararası yolcu trafiği Temmuz ayında %18 yükseldi. Toplam yolcu sayısındaki artış yılın ilk 7 ayında %4 olarak gerçekleşti.

Tav Havalimaları‘nın Türkiye’deki havalimanlarını kullanan yolcu sayısı geçen senenin aynı ayına göre %20 artarken, yılın ilk 7 ayında yolcu sayısı %4 arttı. Yurtiçi yolcu sayısı Temmuz ayında önceki yılın aynı ayına göre %22 artarken uluslararası yolcu sayısı %18 arttı. Şirketin diğer ülkelerdeki havalimanlarını da eklediğimizde, TAV Havalimanları’nın toplam yolcu artışı Temmuz ayında %17 oldu.

Hava trafiğindeki artış büyük oranda düşük baz etkisinden kaynaklanmaktadır. Trafik verilerinde devam eden iyileşme trendini havacılık sektörü için olumlu olarak değerlendiriyoruz.


Bir önceki yazımız olan Havacılıkta Yolcu Taşıma Rekoru Kırıldı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*